Czy praca księgowego jest nudna? I dlaczego NIE!

Data dodania: 17.09.2021

Czy nadal panuje stereotyp, że praca księgowego jest nudna?

Agnieszka Tyczyńska - Osińska*: Praca księgowego w dzisiejszej rzeczywistości z nudą i monotonią ma niewiele wspólnego. Zmieniające się otoczenie prawne i gospodarcze, nieustanne zmiany przepisów podatkowych oraz rozwój technologii informatycznych sprawiają, że praca księgowego wiąże się z wieloma wyzwaniami i ciągłym rozwojem. Żmudne wyliczenia i wypełnianie przysłowiowych „tabelek”, a także same procesy księgowania dokumentów są dziś w większości wykonywane automatycznie w systemach księgowych i raportowych, bez lub z niewielkim udziałem człowieka. Księgowy z osoby, która księguje i liczy, stał się doradcą dla biznesu, wskazując, jak firma ma się odnaleźć się w zmieniającym się otoczeniu prawno-podatkowym. Poprzez wgląd w procesy toczące się w firmie oraz w oparciu o posiadaną przez siebie szeroką wiedzę na jej temat księgowy jest w stanie zidentyfikować nieefektywności, zaproponować odpowiednie zmiany i je wdrożyć.  Nuda w tym zawodzie raczej nikomu nie grozi.

Jakie zadania należą do księgowego?

Zadania, przed którymi stają obecnie księgowi, są zróżnicowane i często wykraczają poza stereotypowe rozumienie ich roli w firmie. Poza standardowymi obowiązkami, takimi jak prawidłowe ujęcie transakcji finansowych w systemach księgowych czy generowanie raportów i analiz na potrzeby zarówno odbiorów zewnętrznych (np. urzędów skarbowych, NBP, GUS czy banków finansujących jednostkę), jak i wewnętrznych (wszelkiego rodzaju raporty o charakterze zarządczym), jego zadaniem jest również analiza zmian w przepisach prawnych i podatkowych oraz uwzględnianie ich w działalności swojej firmy. Księgowy współpracuje również z osobami zarządzającymi firmą, służy pracownikom innych działów jako głos doradczy, a także uczestniczy w usprawnianiu procesów wewnątrz przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że prawidłowo funkcjonujący dział księgowy jest ważnym filarem bezpieczeństwa finansowego firmy i pozwala kierownictwu skoncentrować się na strategicznych obszarach i na rozwoju biznesu.

Z uwagi na szeroki zakres zadań oraz wysokie kwalifikacje wymagane w tym zawodzie, praca księgowego związana jest z odpowiednim wynagrodzeniem. Dziś pracownicy tej branży są bardzo poszukiwani na rynku, a proponowane im stawki wynagrodzeń znacznie przekraczają średnią.

Jaki powinien być nowoczesny księgowy?

Nowoczesny księgowy to osoba zmotywowana do poszerzania swojej wiedzy, otwarta na zmiany oraz chętna do korzystania z rozwijającej się technologii. Istniejące na rynku rozwiązania informatyczne, które w znaczącym stopniu automatyzują procesy księgowe, pozwalają księgowemu pomijać żmudne, powtarzalne czynności i skupiać się na kwestiach naprawdę ważnych - na analizowaniu procesów i danych finansowych oraz wyciąganiu wniosków. Księgowy powinien oczywiście dołożyć starań, by efektywnie korzystać z dostępnych narzędzi, a nie pracować „po staremu”, czyli opisywać papierowe dokumenty i księgować je ręcznie.

Czy księgowy może być wsparciem dla CEO? W jakim wymiarze?

Księgowy wspiera CEO w wielu obszarach – z których najbardziej z rolą księgowego kojarzy się dostarczanie raportów, stanowiących bazę dla procesów decyzyjnych oraz budżetowania, a także zarządzanie płynnością. Inne obszary to doradztwo podatkowe, prawne oraz dotyczące systemów informatycznych. Coraz częściej jednak księgowy wspiera CEO również w kwestiach nie związanych bezpośrednio w szeroko pojętymi finansami, a mianowicie w zaplanowaniu oraz wdrożeniu efektywnych procesów w różnych działach firmy, a także w wyznaczaniu kierunków jej rozwoju.

Dobra współpraca księgowego z CEO moim zdaniem to jeden z warunków sine qua non do osiągniecia przez firmę sukcesu.

Czy księgowy ma możliwości rozwoju? Czy warto, aby zdobywał dodatkowe kwalifikacje, typu CIMA lub ACCA?

Możliwości rozwoju dostępne dla księgowych w dzisiejszym świecie są praktycznie nieograniczone. Poza wykonywaniem pracy kojarzonej powszechnie z zawodem księgowego, możliwe jest wkroczenie na ścieżkę audytorską poprzez zdobycie dodatkowych kwalifikacji ACCA lub biegłego rewidenta. Nawet, jeśli księgowy nie zdecyduje się na wybór tej drogi, uzyskane kwalifikacje są bardzo cenione na rynku pracy- świadczą bowiem o zdobyciu wartościowej wiedzy, a także w przypadku ACCA poszerzonej znajomości języka angielskiego. Natomiast CIMA to kwalifikacje dotyczące obszaru rachunkowości zarządczej, umożliwiające poszerzenie wiedzy dotyczącej dostarczania i analizy danych będących bazą efektywnego zarządzania jednostką i podejmowania decyzji.  Zdobycie takich kwalifikacji może stać się krokiem do awansu na stanowisko CFO lub nawet CEO firmy.

Wiedza z zakresu projekt managementu oraz wykorzystania narzędzi informatycznych jest natomiast szczególnie przydatna księgowym w obecnej sytuacji rozwoju technologicznego.

Kolejnym obszarem rozwoju dla księgowych są zmiany z zakresu przepisów prawnych i podatkowych, które zwłaszcza w Polsce zachodzą często i mają szerokie spektrum. Zmieniające się przepisy często pociągają za sobą potrzebę przystosowania do nich systemów informatycznych stosowanych przez firmy, czego dobrym przykładem jest  JPK_VAT. Księgowy staje się wówczas liderem procesu dostosowawczego.

Jaki wpływ na pracę księgowego mają nowe technologie?

Nowe technologie zmieniają charakter pracy księgowego, ale nie są w stanie w pełni go zastąpić. Ważna zmiana to  digitalizacja w zakresie dokumentacji księgowej. Pozwoliła ona na zautomatyzowanie procesu wprowadzania dokumentów do systemów księgowych (np. systemy OCR z automatycznym księgowaniem faktur). Istotne zmiany technologiczne nastąpiły również na styku księgowości i płatności, poprzez automatyzację zarówno procesu wprowadzania płatności do systemów bankowych, jak i generowania oraz rejestrowania wyciągów bankowych w systemach księgowych. Ze względu na fakt, że dane przesyłane do administracji skarbowej stają się coraz bardziej szczegółowe, istnieje cały szereg narzędzi informatycznych umożliwiających weryfikację ich poprawności, z których księgowi korzystają dziś w codziennej pracy. Księgowy dzięki nowym technologiom ma więcej czasu na zadania wymagające kreatywnego myślenia oraz poszerzanie swojej wiedzy. W dzisiejszych czasach specyfika pracy księgowego pozwala również na wykonywanie znacznej części zadań w trybie zdalnym, co jest dodatkowo wpływa na jej atrakcyjność.

* Agnieszka Tyczyńska - Osińska swoją przygodę z MDDP Outsourcing zaczęła w 2014 roku, obecnie zajmuje stanowisko Senior Managera. Pracując w Warszawskim biurze, odpowiada za nadzór części tutejszych zespołów, podlega jej również bezpośrednio biuro w Katowicach. Agnieszka wyróżnia się ponad 20-letnim doświadczeniem w finansach, księgowości oraz audycie. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na SGH, posiada tytuł biegłego rewidenta a także jest członkiem ACCA. W trakcie swojej kariery zawodowej pełniła obowiązki głównego księgowego, dyrektora finansowego, a także biegłego rewidenta oraz dyrektora biura audytu.

Materiały powiązane

Ludzie Tomasz Mrozowski - nowym Prezesem Grupy 3S
Tomasz Mrozowski - nowym Prezesem Grupy 3S
25.06.2021
Raporty Bierność zawodowa Polek - powody i bariery
Bierność zawodowa Polek - powody i bariery
27.08.2021
Biznes Kalendarz kadrowego i księgowego na czerwiec 2021 r.
Kalendarz kadrowego i księgowego na czerwiec 2021 r.
01.06.2021
Poprzedni
Kosmos zauważony przez inwestorów
Następny
Badanie KANTAR: W Polsce przybywa konsumentów z przymusu i cenoholików